Zalety lnu

Ze wszystkich włókien roślinnych len posiada najwięcej dobroczynnych dla zdrowia i higieny, a tym samym dla człowieka właściwości, gdyż jest antybakteryjny, antygrzybiczny, antyalergiczny, antystatyczny, dzięki czemu tkanina lniana jest najlepszym wyborem dla najbardziej wrażliwej skóry. Tkanina lniana jest również przewiewna, więc pozwala skórze oddychać, dzięki czemu zapobiega poceniu się. Dzięki unikalnym właściwościom termoregulacyjnym lnu, tkanina lniana nie przegrzewa organizmu, latem delikatnie chłodzi, zimą natomiast, daje przyjemne uczucie otulenia ciepłem, gdyż zatrzymuje ciepło i tym samym pozwala utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Tkanina lniana posiada również niesamowitą zdolność do regulacji poziomu wilgoci, dzięki czemu doskonale zabezpiecza przed pleśnieniem i jednocześnie przed szybkim wysychaniem nie tylko pieczywa, ale również warzyw i owoców.

Wbrew powszechnym i utartym opiniom tkanina lniana nie musi być sztywna i szorstka w dotyku, gdyż nowoczesne metody obróbki takie jak zmiękczanie i pranie czynią ją delikatną i bardzo przyjemną w dotyku, dzięki czemu dekoracje stołowe z tkanin lnianych zmiękczonych bardzo ładnie i miękko układają się na stole, natomiast lniana pościel jest miła i bardzo przyjemna w dotyku, a zatem bardzo delikatna w kontakcie ze skórą i najlepsza dla najbardziej wrażliwej skóry.

Produktów uszytych ze zmiękczonego lnu nie trzeba prasować, wówczas ich lekko pognieciona faktura podkreśla naturalne piękno lnu i nadaje wnętrzu mniej zobowiązujący charakter. Jeśli natomiast preferujesz bardziej elegancką wersję dekoracji stołowej, nie stanowi to żadnego problemu, gdyż produkty z tkanin lnianych zmiękczonych łatwo i szybko się prasuje.

Tkanina lniana podczas użytkowania nie rozciąga się i nie mechaci, dzięki czemu nawet po kilku praniach i kilku latach użytkowania wyroby lniane wyglądają jak nowe.

Dekoracje z tkanin lnianych nadają wnętrzom wyjątkowego klimatu i ekologicznego charakteru. Szczególnego wyrazu nabierają w połączeniu z drewnianymi dodatkami i meblami.

Najważniejszą zaletą lnu dla ochrony środowiska jest jego pełna biodegradowalność.

Zalety lnu oraz tkanin lnianych jeszcze długo mogłabym wymieniać, jednak jestem przekonana, że naturalne surowce są zawsze popularne i cenione przez świadomych klientów, dla których ważny jest zdrowy styl życia oraz dobro środowiska.


Pielęgnacja lnu


Wbrew powszechnym opiniom, len jest łatwy w pielęgnacji gdyż:

  • można prać ręcznie lub w pralce w temperaturze do 40 st.C, najlepiej ustawić program do delikatnych tkanin i prać w niezapełnionej pralce tak, aby produkty mogły swobodnie przemieszczać się podczas prania
  • można wirować - najlepiej na niskich obrotach do 400 obr/min, a maksymalnie do 600 obr/min ze względu na uniknięcie mocnych zagnieceń
  • jest wytrzymały na wysokie temperatury prasowania, można prasować w temperaturze do 200 st.C najlepiej gdy jest jeszcze wilgotny lub z włączoną funkcją pary, produkty haftowane najlepiej prasować po lewej stronie
  • produktów uszytych ze zmiękczonego lnu nie trzeba prasować, wówczas ich lekko pognieciona faktura podkreśla naturalne piękno lnu i nadaje produktom oraz wnętrzu mniej zobowiązujący charakter

Nie należy stosować:

  • wybielaczy również tych na bazie chloru, gdyż osłabiają włókno lniane, poza tym nie są przyjazne dla środowiska
  • suszenia mechanicznego, gdyż może spowodować trwałe zagniecenia i wpływa niekorzystnie na żywotność włókna lnianego
  • czyszczenia chemicznego